Kesä on jo hyvällä alulla, mutta vielä muutama asia ennen ansaitulle lomalle siirtymistä, vaikka eihän sukututkija taida maltaa pelkkää lomaa viettää.

Uusi hallitus järjestäytyi, vuosikokouksen päätöksen mukaan puheenjohtajana jatkaa Jyrki Puttonen, uudeksi varapuheenjohtajaksi valittiin Auli Meronen, rahastonhoitajana jatkaa Jyrki Puttonen ja sihteerinä jatkaa Eija Valtonen sekä jäseninä Hannu Tawast, Pirkko Nurminen, Tapio Salminen ja Päivi Lumme.

Vuoden 2015 jäsenmaksu säilyy entisen suuruisena eli se on edelleen 10 euroa. Sen voi maksaa yhdistyksen tilille Keski-Suomen Sukutukijat FI47 8000 2705 7596 28, viestikenttään oma nimi ja jäsenmaksuvuosi.

Syksyn kokoontumiset jatkuvat entiseen tapaan kuukauden viimeisenä keskiviikkona Jyväskylän maakunta-arkistolla. Syksyn ohjelmaa suunnitellaan kesän aikana, joten esittäkää toiveita ja toivottavasti myös jäsenistöstä löytyisi henkilöitä, jotka ovat halukkaita esittelemään omia tutkimuksiaan.

Seuraava jäsenlehti on tarkoitus saada painoon syksyn aikana, joten taas kaivataan artikkeleita. Artikkelit voi lähettää yhdistyksen sihteerin osoitteeseen. Kirjoitusten ei tarvitse olla tarkoilla lähdeviitteillä varustettuja tutkimuksia, vaan lehteen kelpaavat kaikki sukututkimuskirjoitukset.

Digitoinnit jatkuvat Laukaan 1870 –lukua nuorempien kirjojen osalta. Kirjat siirtyvät maakunta-arkistolle saadun tiedon mukaan juhannuksen jälkeen. Jos olet halukas osallistumaan digitointiin, niin ota yhteyttä Marketta Saastamoiseen.

Geneettisen sukututkimuksen perus- ja jatkokurssit Jyväskylässä. Tulevana syksynä Suomen Sukututkimusseura järjestää Geneettisen sukututkimuksen peruskurssin Jyväskylässä lauantaina 10.10.2015 klo 9.00 - 16.00 sekä vuoden 2016 alussa Geneettisen sukututkimuksen jatkokurssin lauantaina 16.1.2016 klo 9.00 - 16.00, paikkana Jyväskylän Pääkirjasto, Vapaudenkatu 39–41. Kurssien opettajana toimii Marja Pirttivaara. Osallistumismaksu: 49 €/päivä, Seuran jäsenille 35 €/päivä. Kurssille ilmoittautuminen tapahtuu Suomen Sukututkimusseuran sivulla http://www.genealogia.fi/geneettinen-sukututkimus olevalla ilmoittautumislomakkeella.

Rentouttavaa lomaa ja hyviä hetkiä sukututkimuksen parissa.

Yhdistyksen hallitus