Uusi toimintavuosi taas pikkuhiljaa pääsee vauhtiin ja kuukausikokoontumiset alkavat. Kuukausikokoontumisiin tulee pieni muutos maakunta-arkiston aukioloaikojen supistuessa. Jatkossa kokoontumiset ovat edelleen kuukauden viimeisenä keskiviikkona maakunta-arkistolla, aika vaan on klo 17-18.

Keskiviikkona 25.1.2017 Hannu Tawast selvittelee Kerimäen Tawast-suvun alkuperää, keskittyen lähinnä vääpeli Christopher Tawastin sotilasuraan.

Keskiviikkona 22.2.2017 Eija Valtonen opastaa yhteisöpalvelu Geni.comin käytössä.

Keskiviikkona 29.3.2017 on vuorossa sääntömääräinen vuosikokous ja jos aikaa jää niin Harri Högmander opastaa netissä toimivan sukututkimuspalvelu MyHeritagen käytössä.

Keskiviikon 26.4.2017 ohjelma on vielä avoin.

Ehdotuksia kokoontumisten aiheista voi laitella sihteerin osoitteeseen.

Jäsenlehti olisi tarkoitus saada tehtyä tänä vuonna, kun viime vuonna artikkelien puutteen takia jäi ilmestymättä, joten taas kaivataan artikkeleita. Kirjoitusten ei tarvitse olla tarkoilla lähdeviitteillä varustettuja tutkimuksia, vaan lehteen kelpaavat kaikki sukututkimuskirjoitukset. Kaivattaisiin myös esipolvitauluja lehteä varten, kun kerta viime lehdessä aloitettiin julkaisemaan niitä. Artikkelit voi lähettää yhdistyksen sihteerin osoitteeseen.

Tapahtuu muualla

Suomen Sukututkimusseura täyttää tänä vuonna 100 vuotta ja siihen liittyen on vuoden mittaan erilaista ohjelmaa missä Seura on mukana. Ohessa kevään tapahtumia, tarkempia tietoja löytyy Seuran kotisivuilta osoitteesta www.genealogia.fi.

Sampolan Sukututkimuspäivä lauantaina 28.1.2017 Tampereella. Klo 10-16, Tampereen seudun työväenopisto Sampola, Sammonkatu 2, Tampere

Seuran 100-vuotisjuhla tiistaina 31.1.2017 Helsingissä. Klo 12-15, Säätytalo, Snellmaninkatu 9-11, Helsinki Suomen Sukututkimusseura juhlistaa 100-vuotistaivaltaan yhdessä jäsentensä kanssa Säätytalossa pidettävässä juhlassa. Juhla taltioidaan ja se on verkossa katsottavissa. Tapahtumassa paikkoja rajoitetusti, joten sinne on pakollinen ennakkoilmoittautuminen 25.1 mennessä.

Nimistö suku- ja asutushistoriassa –seminaari lauantaina 18.2.2017 Seinäjoella Klo 10-14, Koulutuskeskus SEDU, Törnäväntie 24, Seinäjoki

Suku 2017 – koko Suomen sukujuhla maanantaista sunnuntaihin 13. -19.3.2017 Suomen Sukututkimusseuran juhlavuoden päätapahtuma Espoon Otaniemessä.

Yhdistyksen hallitus